Nákupní batoh je prázdný
Úvod Facebook
Cena: 100 Kč
Objednávejte na
veldo@veldo.cz
Lumpardík

Žulovou stezkou mezi lomy a ostružiním až do pravěku

Praktické informace

Délka trasy: 5 km

Obtížnost: Lehká procházka přírodou. Pozor na bahno, může být chvílemi nepříjemné. Výlet není možné jet s kočárkem a na kole. Pejskům se líbit bude.

Vzdálenost od Prahy a jak se tam dostat: 150 km ujedete za hodinu a půl. Pojedete po D11 směr Hradec Králové–Pardubice–Chrudim–Skuteč.

www.idos.cz

Turistická mapa: Odkaz na mapy.cz

Parkování: Ideálně na parkovišti na Palackého náměstí nedaleko infocentra a Městského muzea. Nebo rovnou u koupaliště na začátku Žulové stezky.

Možnost občerstvení: Na Palackého náměstí je pizzerie – oblíbený je restaurant U Palečka.

Městské muzeum Skuteč
Otvírací doba: pondělí–neděle 9.00–12.00, 13.00–17.00
Vstupné různé – mrkněte zde: muzeum.skutec.cz/navstevnik/vstupne/

Nejbližší další výlet od agentury Velká dobrodružství: Slatiňany, Strádovské peklo, Doubravka.

Trasu pro vás prošla a popsala: Lucie Nachtigallová.

Trasu testovali sourozenci Eva a Radim z Chrudimi.

Postřehy dětí:

Evička(3 roky): "Potkali jsme  hodně jezer a velkéí bagry."

Radimek (9 let): "To byl nejlepší výlet, protože byl dobrodružný a krátký - viděli jsme těžbu i krásná jezírka. Chtěl jsem se koupat, ale mamka mi to zakázala, že je zima."


Popis výletu - Legenda pro rodiče

Milí cestovatelé,

vydejte se s námi po stopách historie dobývání a zpracování žuly. Stezka dlouhá 4,5 kilometru vás zavede do dlouhá léta kamenicky činné oblasti s nespočtem historických lomů a dalších pozůstatků dobývání, transportu a úprav kamene. Naučný okruh, který náš výlet kopíruje, vám zábavnou a občas i naučnou formou představí, co že je to vlastně kámen, jak se dá štípat, rozbíjet, řezat a leštit, přepravovat. Na své si přijdou milovníci staré techniky, na kterou si zde můžou sáhnout. Pomocí chytrých telefonů si stáhnete videa a aplikaci s rozšířenými realitami, které vás vtáhnou do dob, kdy oblast Horek aktivně žila kamenictvím.

Zavedeme vás k bývalému skladu střeliva, pozůstatkům nakládacích ramp, ale hlavně k zatopeným lomům a jámám, které by klidně mohly sloužit jako kulisy filmové pohádky. Však také jeden ze známých českých režisérů přemýšlí o tom, že by zde natočil pokračování slavné Zemanovy Cesty do pravěku. Chcete se dozvědět, o kterého tvůrce jde? Pak s námi musíte na výlet. Ujdou ho i nejmenší děti. Můžete jít pouze čtyřkilometrovou Žulovou stezku, kde naše tajenka začíná, nebo si ji už na začátku prodloužit o procházku z centra od muzea.


Mapa výletuDiskuze k výletu

Jméno: *
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Vzkaz:
© Copyright 2012 - 2023     Všechna práva vyhrazena     www.velkadobrodruzstvi.cz